„Makroekonomiczne problemy wyboru systemu kursowego na przykładzie gospodarki polskiej po 1989 roku” Ewa Rzeszutek

Ostatnio zainspirowały mnie w pracy twórczej plakaty Trepkowskiego, które pięknie opisał w swojej książce „Krótkie teksty o sztuce projektowania” pan Krzysztof Lenk. Jak pisze: „Trepkowski myślał fotograficznie. Zapełniał scenę swych plakatów obiektami, które pełniły funkcję znaków, odwołujących się często do symbolicznych pojęć.” Taki też cel przyświecał mi w projektowaniu tych okładek.

Centrum obu projektów stanowi moneta jednozłotowa.

makroekonomiczne problemy 1

W wybranym powyżej projekcie moneta wpisana jest w koło steru, które obiera kurs w prawą stronę. Tutaj oprawa typograficzna jest delikatna, nienarzucająca się.

untitled

W projekcie alternatywnym złotówka przyczepiona jest do kotwicy, która z kolei „zaczepiona” jest o brzeg okładki. W przedstawieniu tym odnoszę się do wprowadzenia przez Polskę z początkiem 1990 roku kursu sztywnego powiązanego z dolarem amerykańskim, który miał stanowić tzw. kotwicę antyinflacyjną. Tę kotwicę w sposób dosłowny przeniosłam na okładkę. W tle umieściłam teksturę przypominającą fale i wzory na banknotach. Nad grafiką mocnym fontem zaznaczyłam tekst tytułu, który ładnie komponuje się z potężną kotwicą u dołu.

This entry was posted in Ostatnio wykonane projekty and tagged , , .